Jdi na obsah Jdi na menu
 


Akta Lejčkov 1945

       Naleznete zde fakta o tragické události v Lejčkově na sklonku II. světové války. Byl krásný den 9. května 1945. Svět už bouřlivě oslavoval porážku nacistického Německa a fašistické Itálie Rudou armádou a jejími západními Spojenci. V Lejčkově v odpoledních hodinách téhož dne  nastal nejhroznější čas už skončené války pro místní obyvatele.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Výpis z policejního protokolu SNB, velitelství stanice Cetoraz

Ing. Zdeněk Trippé, předseda klubu,16. 5. 2016 21:07

Karel Vlach, č.p. 7 Shořela nová stodola, hospodářské a obytné budovy s bytovým zařízením ve 3 místnostech, uhynuli 1 vepř, 1 prasnice, 20 ks slepic.
Václav Lhotka č.p. 6 všechny hospodářské a obytné prostory a bytové zařízení, bylo rozstříleno, zastřeleno 1 hříbě, 4 slepice, 2 housata a hospodářský inventář z 50 % zničen. Takto, a mnohdy mnohem podrobněji jsou zaznamenány škody na majetku a hospodářském zvířectvu po jednotlivých osobách a staveních.
Celkem uhořelo: 13 ks hovězího dobytka v ceně asi 100 000,- K, 1 hříbě v ceně 6 900,-K, 2 březí prasnice v ceně 12 000,-K, 12 ks prasat v ceně 18 000,- K, 10 ks koz v ceně 6 000,-K, 1 beran v ceně 1 600,-K, 70 ks slepic v ceně 7 000,-K, 10 ks mladých kachen v ceně 300,-K, 23 ks husy v ceně 4 000,-K Škoda na hospodářském zvířectvu činí celkem 154 900,-K. Velitel stanice byl v té době nemocen a zápis učinil strážmistr Kundrát. Tolik pro konkretizaci některých škod. Protokol obsahuje mnohem podrobnější údaje. Uvádím výpis jako příklad spáchaných škod.

Prosba o pomoc veřejnosti v identifikaci zničených stavení a poskytnutí kvalitnějších fotografií

Ing. Zdeněk Trippé, předseda klubu,15. 5. 2016 20:31

Klub pokračuje v pátrání po skutečném průběhu a celkových výsledcích tragédie v Lejčkově na konci války. Docilujeme solidní spolupráce s různými občanskými aktivisty, kteří se zajímali o osud tehdejších poškozených občanů. Podařilo se nám získat určité množství informací, které umožňují postupně vytvářet mozaiku tehdejší tragédie obce a jejího okolí. Jde nám o co nejvěrnější obraz tragédie, aby se mohl sestavit jak obrazově, tak i textově. Jde o to, předat nastupující generaci pravdivý obraz, který umožní poučit se a pracovat s občanským nasazením, které zabrání opakování podobných tragédií v Evropě. Vidíme na mnoha místech Evropy i dnes, že nemáme vyhráno. Recidiva podobných tragédií je i v dnešní Evropě přítomna a může se dostat až k nám do ČR!

Re: Prosba o pomoc veřejnosti v identifikaci zničených stavení a poskytnutí kvalitnějších fotografií

Ing, Zdeněk Trippé, předseda klubu,15. 5. 2016 20:38

Prokazatelně víme, že bylo spáleno a zničeno celkově 8 stavení, kryjících se s čísly popisnými a jmény majitelů. Spolehlivě víme zatím o třech vypálených staveních a jednom značně poškozeném, které ale nevyhořelo. O zbývajících 5 staveních nyní získáváme potřebné informace. Nutné jsou jak fotografie, tak i přesný rozsah poškození či zničení inventáře jak obytného, tak i hospodářského. Doufám, že společnými silami časem vše rozkryjeme. Piště, diskutujte, telefonujte a posílejte e-maily. Za spolupráci předem děkujeme.